Ulster Cycling News
21Apr/040

Ulster Riders to the Fore at Castlewellan

Last Sunday's International E2 Cyclocross event held in Castlewellan Forest Park saw Ulster's MTB riders hold their own against top international competition. Glenn Kinning (XMTB), Don Travers (Banbridge) and Lewis Ferguson (Team Fergie) took places in the top six in the Elite men's event while the major placings in the Master's competition went to Ulster. Not least among these was Robbie Lamont (XMTB) who co-ordinated the event and designed the course.

Junior and youth riders were well represented and all those who attended attested to the professionalism of the organisation which made it a a very successful and enjoyable day.
XC NPS 1, Castlewellan - Results
Elite Men
Place Name Club / Team Time
1 Robin Seymour Team Worc 01:56:34
2 Adrian Lansley Pedalon 01:59:22
3 Glen Kinning XMTB 02:01:29
4 Geoffrey Beethan Eastern Region Velo (UK) 02:04:29
5 Don Travers Banbridge CC 02:08:04
6 Lewis Ferguson Team Fergie 02:09:44
7 Christopher Murley Sandy Wallace (Scotland) 02:10:04
8 James McCluskey Team Worc 02:12:16
9 Paul Hicks Team Worc 02:13:03
10 Norman Gillman Glasgow MTB 02:14:02
11 David King-Smith Team Worc 02:17:35
12 Philip Roche Team Worc 1 Lap
13 Paddy Daly Team Worc 1 Lap
14 Tim Edgar XMTB 1 Lap
15 Keith Meghen Team Worc 1 Lap
16 Stuart Galloway Team Worc 1 Lap
17 Dave Gill Team Worc 1 Lap
18 Paul Tansey Eire Óg CC DNF

Elite Women
Place Name Club / Team Time
1 Tarja Owens Tean Worc 01:37:31
2 Beth McCluskey UA 01:41:44
3 Ciara McManus XMTB 1 Lap
4 Hazel Wakefield Eastern Region Velo (UK) DNF

Sport
Place Name Club / Team Time
1 Peter O'Farrell UA 01:35:38
2 David O'Neill IMBRC 01:41:00
3 Shaun Hurley EPIC 01:41:56
4 Damien Muldirane EPIC 01:44:20
5 Samual Curran Banbridge CC 01:47:05
6 Michael McCutchen UA 01:48:16
7 Gerry McCabe Cuchulainn 01:51:40
8 Ross McClure Bray Wheelers 01:52:19
9 John O'Neill UA 01:53:25
10 Brian Rogan EPIC 01:54:18
11 John Oram IMBRC 01:54:32
12 Dave O'Brien IMBRC 01:56:57
13 Clayton Forsythe UA 01:57:06
14 Rob Cummins Usher IRC 01:57:03
15 Kevin Conlon EPIC 01:58:47
16 Brian O'Driscoll Orwell Wheelers 02:01:53
17 Mark Murphy UA 02:02:11
18 Alan Ayling EPIC 02:03:08
19 Aimi Barkley EPIC 02:03:38
20 Kevin Lynch Newry Wheelers 02:05:23
21 Eamon O'Neill EPIC 02:06:24
22 Mark McGarry Sorrento CC 02:07:31
23 Cameron Burns Apollo 02:10:50
24 Morgan Connell UA 1 Lap
25 Alfie Wallace EPIC 1 Lap
26 Jim Laird XMTB 1 Lap
27 Fidelma Fahey Orwell Wheelers 1 Lap
28 Brian Monahan EPIC 1 Lap
29 Paul Byrne Banbridge CC DNF
30 Matt Blaney Unattached DNF

Juniors
Place Name Club / Team Time
1 Barry Nolan Sorrento CC 01:22:56
2 Andrew McCullogh XMTB 01:25:20
3 Chris Birmingham IMBRC 01:26:23
4 Gerard Wolfe Sorrento CC 01:29:39
5 Matthew Ferguson Team Fergie 01:34:06
6 Eoin Sheridan MOB CC 01:45:38

Masters
Place Name Club / Team Time
1 Peter McConville Newry Wheelers 01:27:34
2 Robert Lamont XMTB 01:31:29
3 Keith O'Sullivan Les Jeunes 01:32:06
4 John Doris Sorrento CC 01:33:42
5 Martin O'Hagan Newry Wheelers 01:39:14
6 Geoff McCrory Team Madigan 01:43:53
7 Danny Hylands Team Madigan 01:46:11
8 Padraig Lynch Newry Wheelers 01:47:48
9 Paul Anderson Banbridge 02:05:55

Vets
Place Name Club / Team Time
1 William Mulligan Banbridge CC 01:09:13
2 Johnny McCabe Cuchullin CC 01:12:16
3 Paul McCann Banbridge CC 01:14:42
4 Colin Murley Scotland 01:15:21
5 Conal Higgins Sorrento CC 01:18:21
6 Aidan Ryan Sorrento CC 01:20:10
7 Robert Patterson Banbridge CC 01:20:57
8 Andy Burns UA 01:22:57
9 Eamon McConvey XMTB 01:23:31
10 Peter Neill Apollo 01:29:35
11 Declan McCabe Cuchullin CC 01:30:38
12 Paul Keogh Epic 01:31:43
13 Richard Byrne Epic 01:39:54

U16
Place Name Club / Team Time
1 Conor McConvey XMTB 00:43:06
2 Ian Niblock Scotland 00:46:16
3 Alastair McSorley Apollo 00:48:06
4 Graham Boyd XMTB 00:48:06
5 Andrew Hunter XMTB 00:52:10
6 David Gordon XMTB 00:53:15
7 Matthew Casey XMTB 00:59:58
8 Nathan McCormack Banbridge DNF

U14
Place Name Club / Team Time
1 Neil McGimpsey XMTB 00:45:48
2 Christy Brown XMTB 00:49:38
3 Sean Downey Banbridge CC 00:49:39
4 Johnathan Beers XMTB 00:52:28
5 Michael Gordon XMTB 00:59:29
6 Robert McCabe Cuchulainn 00:59:38
7 Reece Davidson XMTB 01:11:27
8 Jessica Laird XMTB DNF
9 Darren McGuckin Team Madigan DNF

U12
Place Name Club / Team Time
1 William Boyd XMTB 00:16:35
2 Michael Runciman Banbridge 00:17:42
3 Robbie Lamont XMTB 19:46:00
4 Andrew Willson Banbridge 00:20:31
5 Claire Oakley XMTB 00:21:39

U10
Place Name Club / Team
1 Daniel Bunciman Banbridge
2 Chris Oakley XMTB
3 William Heslip Banbridge
4 James Curry U/A

Comments (0) Trackbacks (0)

No comments yet.


Leave a comment

Trackbacks are disabled.